Polski Serwis o Koszatniczkach
Forum Chat Pomoc Szukaj Użytkownicy Grupy Statystyki Album Download

Jak zbudować klatkę

Klatka, tekst i zdjęcia zrobione przez Petra Svobodę

Wstęp

      Przez długi czas szukałem odpowiedniej klatki dla koszatniczek w rozmaitych sklepach. Chciałem, żeby była wystarczająco duża i odpowiadała potrzebom koszatów, a przy tym łatwa do czyszczenia i zmieściła się w przeznaczonym do tego miejscu. Okazało się, że to „mission - impossible”. Klatki były albo za duże, albo za małe, albo miały np. za niskiej dno ( wtedy część wyściółki mogłaby być wyrzucona przez zwierzaki na zewnątrz). Kolejnym minusem była też cena.

     Wtedy zacząłem szukać jakiegoś majstra, który wykonałby ją specjalnie dla mnie, ale nie znalazłem żadnego. Kiedy pytałem w sklepach, okazało się, że wszystkie klatki są produkowane przez spore firmy a nie drobnych wytwórców. Ponieważ Nielubię chodzić po sklepach i wysłuchiwać wciąż, że „tego nie mamy”, „to niemożliwe”, „ciężko byłoby to zrobić”, zdecydowałem się zrobić klatkę samodzielnie.      Górna część zbudowana jest z metalowej siatki, którą można kupić w sklepie z artykułami ogrodniczymi (np. OBI). Dolna część jest zrobiona z drewna, a w środku zainstalowana jest szufladka-akwarium, zrobiona na zamówienie – ale można bez problemu wykonać ją samemu.      Taka klatka robiona w domu kosztowała mnie jedynie 1/4 - 1/5 tego, co zapłaciłbym w sklepie, produkcja trwała 8 wieczorów (razem z projektowaniem) i odbywała się w najzwyklejszym mieszkaniu – bez żadnych dodatkowych szkód.      Innym rozwiązaniem jest zastąpienie szklanego dna metalowym. Jednak w ten sposób tracimy trochę na obserwacji zwierzątek, ale zyskujemy na wadze klatki (de facto tracimy, bo staje się lżejsza), cenie (jest tańsza) i wytrzymałości.

Cała klatka bez szklanej szufladki i dno klatki

   

Widok na całą klatkę bez szufladki-akwarium oraz na rusztowanie dna klatki
Tutaj można zobaczyć w jaki sposób wykonane jest drewniane dno klatki. W to denko wsuwana jest szklana szufladka. Wszystkie drewniane części są sklejone i dodatkowo przykręcone śrubkami. Boki i tylna część zrobiona jest z deseczek szerokich na 20 cm i grubych na 2 cm. Rusztowanie i górna krawędź wykonane są z listewek 2x2 cm

Dolne akwarium i drzwiczki

Drzwiczki powstały przez wycięcie otworu z przodu klatki. Następnie wyciąłem z metalowej siatki część o tych samych wymiarach z dodatkowymi wystającymi 3 drucikami. Połączenie następuje po wygięciu tych wystających drucików.

Akwarium na dnie jest sklejone ze szkła o grubości 5 mm. Można je zamówić u szklarza.

Widok z boku i łączenie elementów

            

Widok z boku i szczegółowy sposób łączenia ścianek z siatki
Kluczem do zrobienia klatki jest wygięcie części siatki w kształt odwróconej litery U, co zaznaczone jest na czerwono. Należy także pozostawić kilka wystających poza obręb klatki drutów, by potem zagiąć je wokół boków części środkowej w sposób pokazany na zdjęciu. Następnie dobrze jest stępić ostre końce, żeby koszaty nie zrobiły sobie krzywdy.

Zamknięcie drzwiczek i zawiasy

Szczegółowe zamknięcie drzwi
Podstawa jest taka sama jak przy łączeniu boków klatki w poprzednim przypadku, i w ten sposób można poruszać zamknięciem.

Zawiasy drzwiczek
Nie ma tu nic do dodania – postępujemy tak jak przy zamknięciu drzwiczek.

Łączenie metalowej siatki z drewnianym dnem, umocowanie pięterek

    

Łączenie klatki z drewnianym dnem i sposób na przymocowanie pięterek
Metalowa siatka jest połączona z dolną częścią za pomocą duraluminiowych blaszek o szerokości 2 cm i grubości 1 cm. Pięterka są przymocowane 1,5 – centymetrowymi blaszkami.

Widok ogólny

Na początku zrobiłem klatkę z siatki o zbyt szerokim rozstawie oczek i w efekcie małe koszątka byłe w stanie z niej uciec. Więc następna klatka miała już gęściejszą siatkę. Tutaj widać obie połączone klatki.

Wymiary klatki (szerokość x wysokość x głębokość) – 44 x 50 x 38 cm
Metalowa siatka – oczka 14 x 14 mm, średnica drutu – 1 mm

Ta klatka jest odpowiednia dla dorosłych koszatów. Wymiary (szerokość x wysokość x głębokość) – 104 x 70 x 38 cm
Oczka siatki – 22 x 22 mm, średnica drutu 2 m (za dużo dla koszątek)

Za pomocą tego korytarza obie klatki są ze sobą połączone. Zwierzątka mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi, ale są tez drzwiczki po obu stronach tunelu, więc w prosty sposób można rozdzielić oba pomieszczenia

Tłumaczenie z angielskiego za www.degus.org - Madziulek - Dziękujemy