Strona Główna .:Degu Serwis:. Koszatniczka w Internecie
Koszatniczki - one i o nich !!!

FAQFAQ    SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Herbal Pets
 Ogłoszenie 

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Karolina K.
25-12-2014, 22:53
Instruktaż w robieniu klatki
Autor Wiadomość
Justyna 
Mod-emeryt

Imiona koszy: Fryka
Znak zodiaku:
lew

----: Maja [*] Tosia [*]
Imię: Justyna
Wysłany: 27-08-2009, 20:01   Instruktaż w robieniu klatki

Ponieważ sama skończyłam niedawno budować klatkę, postanowiłam pomóc innym koszomaniakom pisząc ten instruktaż. Mam nadzieję, że pomoże on osobom, które same zdecydują się na własnoręczne zmontowanie klatki dla swoich łobuziaków

Wymiary mojej klatki to: 50X60 szer. i 120 wys. Wysoka klatka to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają mało miejsca w pokoju, a chcą zapewnić zwierzątkom w klatce ruch i swobodę.

Zaczynamy od szklanej kuwety ( wymiary w nawiasach to wymiary mojej kuwety: 50x60x20)

U szklarza zamawiamy 5 kawałków szkła: jedno - największe (50x60cm) jako dno, dwa (50x20) jako dwie przeciwległe ściany i kolejne dwie (60x20) jako pozostałe ściany (koszt wszystkich to ok. 40-50 zł). W sklepie budowlanym (Obi, Nomi) kupić można specjalny klej do szkła o gęstej konsystencji, tworzący po wyschnięciu coś na kształt silikonu (koszt. około 20 zł). Do klejenia warto poprosić tatę/dziadzia, bo może nam to sprawić nie lada trudności. Najlepiej jest zbudować z kilku kawałków drewna ‘rusztowanie’, któro podtrzymywać będzie szkło, aby w czasie wysychania nie porozpadało się. Gdy kuweta jest gotowa, odstawiamy ją na bok i bierzemy się za siatkę.

Siatkę kupujemy ocynkowaną, oczka o wymiarach max. 1.5x1.5 mm (Obi, Nomi). Gdy oczka są większe, młoda koszatniczka może się przez nie przecisnąć i nawiać ( 3.5 m siatki ocynkowanej, oczka 1.5x1.5mm - 70 zł). Wycinamy 4 kawałki siatki, dwa o wymiarach 51x110 (dwie ściany) i kolejne dwa o wymiarach 61x110 (pozostałe dwie ściany). Dlaczego 51cm i 61cm - okaże się później. Dwie ściany obcinamy tak, aby z siatki wystawały pręty

Prętami tymi skręcimy kawałki siatki: bierzemy do ręki kombinerki (najlepiej z wygiętymi szczypcami) i przekładając pręciki przez oczka drugiej siatki owijamy je, jak na zdjęciu. Po skręceniu wszystkich czterech ścian dobrze jest pilnikiem wygładzić troszkę końcówki, aby nie cięły nam rąk w razie przesuwania całej klatki.

Gdy siatka jest zrobiona, zabieramy się za montaż półek. Kupujemy 3 półki, wymiary 60x20x1.5 cm (znowu Obi, Nomi ) - trzeba pamiętać, aby nie były to półki z drzewa iglastego (żywica nie sprzyja płucom koszatniczek). Jedna półka - ok. 10 zł. Dodatkowo kupujemy blaszki do ich zamontowania ( 10m – 10 zł). Przymocujemy półki na wys. 10, 30 i 30 cm ( mierzone od dołu) za pomocą blaszek (ok. 7 blaszek na 1 półkę, żeby się dobrze trzymały)

Półki mamy, teraz, żeby koszatniczka miała ułatwiony dostęp do półek, trzeba zrobić jej drabinki. Możliwości jest wiele, ja - ponieważ zostało mi trochę siatki - zrobiłam drabinki metalowe. Odcinamy 28-29x10 cm siatki tak, aby na jednej krótszej i jednej dłuższej ścianie zostały pręciki. Odliczamy jakieś 12 cm i zginamy siatkę. Tak samo, jak skręcaliśmy ściany siatki, teraz skręcamy drabinki ze ścianą. Do półki (najwyższej) mocujemy drabinkę za pomocą specjalnego zszywacza ( lub jeśli ktoś nie ma - za pomocą blaszek, którymi mocowaliśmy półki ). Drugą drabinkę robimy tak samo i przymocowujemy do drugiej półki (środkowej).

Dach: odmierzamy kawałek siatki o wymiarach 50x60 cm. W Nomi, lub Obi kupujemy dwie cienkie, kątowe listewki. Wycinamy dwa kawałki długości 52 i dwa długości 62 cm. Używając kątownika obcinamy je i sklejamy tak, aby stworzyły ramę, do której później przymocowujemy siatkę za pomocą pistoletu ze zszywkami. Aby rama dobrze się trzymała, na łączeniach mocujemy blaszki.

Siatka jest prawie gotowa. Ponieważ wcześniej wycięliśmy siatkę o centymetr większą, niż wymiar kuwety, możemy ja spokojnie na tę kuwetę nałożyć. Całość opierać się będzie na szkle, dlatego dla bezpieczeństwa na wysokości półki, na przeciwległej ścianie montujemy za pomocą blaszek ( lub zszywek ) litewkę, która również będzie się opierać na kuwecie, przez co zmniejszy się ryzyko pęknięcia szyby.

Klatka jest skończona, wykończenie wnętrza pozostawiam do własnej interpretacji ;)

Serdecznie pozdrawiam i życzę wiele zabawy w trakcie robienia klatki i dużo radości po jej skończeniu ;)

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi