Strona Główna .:Degu Serwis:. Koszatniczka w Internecie
Koszatniczki - one i o nich !!!

FAQFAQ    SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
Herbal Pets
 Ogłoszenie 

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Dźwieki w życiu koszatniczek
Autor Wiadomość
dżesper 
Administrator

Imiona koszy: Dżesper(*), Despero, Di, Dżesper II
---: Obi (*), Bolek(*)
Znak zodiaku:
byk

Imię: Paweł
Wysłany: 27-08-2009, 18:59   Dźwieki w życiu koszatniczek

Postanowiłem szarpnąć artykuł. Po ustaleniach z przedstawicielem szczebla administracyjnego, doszliśmy do wniosku, że warto pisać jest artykuły także luźniej związane bezpośrednio z życiem koszatniczek, ale na tyle blisko, żeby był jego sens zaistnienia na łamach DEGU. Mam nadzieję, że nie odbiegam zbyt daleko od tematyki związanej z kosiaczkami.

Pomyślałem również, że prawie nikt z nas nie lubi wkuwać niczego na pamięć, a już szczególnie jakiś frazesów typu „Koszatniczkom nie wolno dawać banana, jabłka, wiśni...” Dlatego postanowiłem, że w tym artykule pokażę sprawę ze strony praktycznej, po co sobie coś kodować skoro można to po prostu zrozumieć.

Na sam koniec chciałbym dodać, że nie jestem osobą wykształconą w tematyce tego artykułu. Piszę go na podstawie własnego doświadczenia, obserwacji oraz rozmów ze studentami z kierunku inżynierii dźwięku z jednej z krakowskich uczelni.

„Jak uchronić nasze kosiaczki przed narażeniami słuchu” - Payatz

Wszyscy doskonale wiemy, że musimy chronić nasze kosiaki przed źródłami dźwięku o dużej amplitudzie, czyli generalnie przed dużym jego natężeniem. Jednakże często nie wiemy, że postawienie klatki w pewnym oddaleniu niewiele na dobrą sprawę zmienia.

Dźwięk można podzielić z grubsza na 2 podstawowe pasma: dolne i górne, oraz pasmo pośrednie, środkowe. Chodzi tutaj dokładnie o częstotliwości, jakie się w danych pasmach zawierają. Najważniejsze jednak jest to, żeby zrozumieć jak w danym paśmie się dźwięk zachowuje i czym to grozi, jeśli chodzi o nasze pupile.

Pasmo dolne: bas

Jeśli chodzi o tony basowe, to są one pozbawione charakterystyki kierunkowej, propagują się prawie równomiernie wokół źródła. Oznacza to tyle, że niezależnie gdzie stoi kolumna (subwoofer), i w którą stronę jest obrócona, dźwięk basowy słychać jest wszędzie, a co ciekawe, najlepiej nie w bezpośrednim sąsiedztwie, ale w pewnym oddaleniu (w zależności od natężenia nawet kilka-kilkanaście metrów). Powoduje drgania wszystkiego wokoło, chociaż czasem są niewyczuwalne, ale są. Głośniki basowe to te o dużych średnicach - w domowych miniwieżach 6” (15 cm), czasem więcej, w nagłośnieniu estradowym nawet 18” (ponad 45cm).

Pasmo górne: sopran

W tym wypadku mamy do czynienia z całkowitym przeciwieństwem dźwięku basowego, i ze względu na częstotliwości, i ze względu na jego charakter. Sopran ma charakter silnie kierunkowy, jest jakby strumieniem wypluwanym z głośnika, który najlepiej jest słyszalny, kiedy ucho znajduje się na jego bezpośredniej drodze. Ten typ dźwięku odbija się od wszelkich powierzchni (na zasadzie kuli bilardowej) pod takim kątem, pod jakim dojdzie do powierzchni, od której ma się odbić. Nie odbija się jednak cały strumień tej fali akustycznej, ponieważ jej propagacja w powietrzu niesie za sobą pewne straty, także straty przy odbiciu są zauważalne. Przy dużym natężeniu droga propagacji tego typu fali akustycznej potrafi być imponująca (nawet kilkaset metrów, jeśli mamy do czynienia z nagłośnieniem estradowym). Głośniczki sopranowe są w miniwieżach wielkości 1” i mniejsze, w potężnych kolumnach nagłośnieniowych gwizdki mają czasem rozmiar kilku cali, ale tutaj mamy do czynienia także z sytuacją, że głośnik wysokotonowy przybiera duże rozmiary, jednakże jego moc przeważnie jest wówczas mniejsza niż gośników basowych. Nie ma tutaj reguły.

Pasmo środkowe

Tutaj mamy jakby połączenie cech dwóch wyżej wymienionych. Zarówno charakter mają nijaki, trochę kierunkowy, trochę nie, trochę się odbijają, trochę nie, takie pomieszanie.

Częstokroć w domowych zestawach muzycznych mamy w kolumienkach tylko głośnik nisko i wysokotonowy. Wówczas ten niskotonowy głośnik ma tak dobraną zwrotnicę, aby przepuszczał również trochę pasma środkowego, pozostałą jego część wypluwa głośnik wysokotonowy. Zdarza się także, że mamy wszystkie 3 głośniki. Kiedyś produkowano w Polsce kolumny, gdzie np. były 2 basowe, 2 średniotonowe i 4 wysokotonowe głośniki (chyba Altus), a Tonsil kiedyś trzaskał kolumny z 1 gwizdkiem, 1 średniotonowym i 2 basowymi (przy czym jeden był atrapą). Teraz mamy dostęp do najróżniejszych konfiguracji, więc nie ma sensu się rozpisywać więcej na ten temat.

Wróćmy teraz do realiów kosiaczkowego życia. Jeżeli już koniecznie chcecie słuchać czasem głośniejszej muzyki, to ważne jest, aby kolumny nie były ustawione zbyt blisko klatki, idealnie by było mieć dystans 5-8 metrów. Ale ponieważ to nie możliwe, róbcie tak:
- kolumny ustawcie tak, aby koszy nie dosięgał sopran, i wysokie składowe dźwięku średniego pasma, nawet po ewentualnym się odbiciu od ściany (najlepiej równolegle do długiej ściany pokoju – wówczas dźwięk będzie się propagował tylko na jednej drodze tam i z powrotem, a klateczkę gdzieś z boku, tak żeby była możliwie najdalej strumienia
- starajcie się skręcać bas w waszej aparaturze na mniejsze wartości. To naprawdę jest męczące dla koszy, mimo że tego nie widać (tych drgań). Nawet jeśli kosie nie słyszą niskich częstotliwości, to na pewno je czują

Chyba tyle miałbym do powiedzenia na ten temat. Wiem że artykuł jest długi i nudny, ale może chociaż części z Was kiedyś ta wiedza się przyda :) , a może nawet komuś się ten artykuł spodoba. Wiem że nie jest zbyt związany z życiem naszych kosiaków, ale ta wiedza nie musi być przecież wykorzystana wyłącznie w sprawach ich życia, przydać się może również w innych sytuacjach. To tyle, pozdrawiam, w razie ewentualnych pytań proszę pytać na forum.

P.S. Jeżeli są jakieś błędy merytoryczne to proszę atakować, żeby wszystko było później jasne :)

KrzychuxD 
Nowicjusz

Imiona koszy: Czaki, Laki
Imię: Krzysiek
Wysłany: 28-11-2010, 15:57   

Fajny post, podoba mi się, nie wiedziałem nic takiego.
:fala:

asiol 
Administrator

Imiona koszy: Glut, Rodzynek, Mort, Bob, Stuart
---: Chipi (*), Chandler (*), Chester (*)
Znak zodiaku:
ryby

Imię: Joanna
Wysłany: 28-11-2010, 16:04   

KrzychuxD NIE ODŚWIEŻAJ STARYCH TEMATÓW. Przeczytaj regulamin forum.

Odpowiedz do tematu